i see it i like it i want it i got it

Fenestraria aurantiaca

‏אצבעות תינוק – פנטרריה אאורנטיאקה

הסוקולנט הידוע בשמו העממי ‘אצבעות תינוק’, או בשמו המדעי ‘פנסטרריה אאורנטיאקה’- Fenestraria Aurantiaca הוא צמח מגניב וייחודי ממשפחת הסוקולנטים , המגיע מדרום אפריקה. את שמו המוזר, ‘אצבעות תינוק’, הוא קיבל עקב צורת העלים שלו, המזכירים במקצת אצבעות או בהונות רגליים של תינוק (באנגלית מכונה: baby toes)

 

).

הוא גדל באיזורים יבשים מאוד וצחיחים בעלי קרקע חולית, מינרלית וסלעית. בסביבתו הטבעית נמצא את הצמח כמעט לגמרי מתחת לפני הקרקע, בגובה 0, כאשר רק קצות העלים שלו חשופים לאור השמש. כיון שהעלים הבשרניים שלו הם בעלי דרגה מספקת של שקיפות, מצליח אור השמש לחדור פנימה גם אל חלקיו המוסתרים של הצמח הקבורים תחת האדמה וליצור תהליך של פוטוסינטזה (תהליך טבעי שבמהלכו הצמח ממיר אנרגיית אור לאנרגיה כימית).

תהליך הגידול

בדומה למרבית הסוקולנטים, אם מקפידים על מספר עניינים בסיסיים תהליך הגידול של ‘אצבעות התינוק’ הוא פשוט יחסית. עם-זאת, יש לשים לב לכך שלצמח זה יש רגישות יתר למים ולהשקיית יתר, ועלול להגיע בקלות יחסית למצב של ריקבון. כדי למנוע זאת, אחד העניינים המשמעותיים שניתן להקפיד עליהם הוא מצע השתילה.

 מצע שתילה:    רצוי להשתמש במצע בעל יכולת ניקוז גבוהה על בסיסי מינרלים (מומלץ להשתמש במצע המכיל כ 50 אחוז מינרלים לכל הפחות) שלא כמו מרבית הסוקולנטים, אצלנו באוסף, הסוקולנט שם באנגלית גדל במצע מינרלים לצמחים רגישים.

השקיה: כדי להשיג תוצאות טובות ולשמור על בריאות הצמח ועל המראה המיטבי, חשוב להקפיד על השקיה לפי הצורך ולא מעבר לכך. השקיית יתר עלולה לגרום לסדקים או אפילו שברים אשר ישאירו צלקות על העלים. במקרה כזה, יש להוריד את תדירות ההשקיה וכך תתאפשר צמיחה חדשה תקינה. במקרה הפחות טוב, השקית יתר תגרום לריקבון ואף לתמותה של הצמח. בעונות הצמיחה בהן הצמח פעיל ומתפתח (אצלנו בארץ מדובר על החורף האביב והסתיו) יש להשקות השקיה מלאה וסדירה אך ורק שמצע הגדילה יבש לחלוטין (תדירות ההשקיה מותנית באזור הגדילה ובתנאים ובכל מקרה, לא יותר מפעם בשבוע בדומה לסוקולנטים אחרים). בעונת התרדמת כשהטמפרטורות עולות (בקיץ) הצמח יסתפק בהתזה קלה של מים וזאת גם רק כאשר נראה סימנים של כיווץ בעלים.

 כלל חשוב: אם יש ספק לא משקים. הצמח לא ימות בקלות מחוסר במים וניתן לראות בבירור את הצורך שלו בהשקיה כשיש כזה (כשהעלים מתכווצים).

תנאי אור ושמש: בעונת הגדילה, בחורף, ניתן לגדל את הסוקולנט כמו מרבית הסוקולנטים בשמש מלאה (רצוי מאוד להגן מפני הגשם כדי לקבל שליטה בהשקיה ובמיוחד מברד שעלול לגרום לכוויות וצלקות על הסוקולנטים). במידה ואין אפשרות כזאת, עדיף למקם בחצי צל, כלומר, מקום מואר המספק לפחת 4 שעות של שמש ישירה ביום אך מוגן מפני הגשם והברד. בקיץ יש לשמור במקום מוצל יחסית אך מספיק מואר, אם ניתן, כזה המספק שמש ישירה עד אמצע היום (שמש של בוקר) ולאחר מכן, בשאר היום, מקום מוצל אך מספיק מואר.

איך נדע שחסר לסוקולנט אור? במידה ונבחין שקצוות העלים מתחילים לפתח צמיחה צרה שגודלת לגובה בהגזמה נבין מזה כי הצמח “מחפש” אור ולכן צומח בצורה כזאת. במקרה כזה נחפש מקום מואר יותר.

פריחה: בדומה לסוקולנטים אחרים, גם במקרה זה, במידה ותקפידו על כל הכללים תזכו להנות מפריחה מדהימה, בצבעים של צהוב עד כתום (קיים אצלנו גם תת זן הפורח בלבן)

 

בהצלחה 

בכל שאלה נוספת מוזמנים לפנות אלינו בעזרת לחיצה על כפתור הווטסאפ 

מצע מינרלי לצמחים רגישים לרכישה אונליין 

Fenestraria aurantiaca לרכישה אונליין

מאמרים נוספים

צמחים מיוחדים

‘Mammillaria bocasana (monstrose) ‘fred

‘Mammillaria bocasana (monstrose) ‘fred שמות של קקטוסים זה לא סתם ‎פרד, שכנראה כך קראו לבחור שגילה או הפיץ אותו, הוא נראה לראשונה באחד האוספים הפרטיים

חלבלוב
Uncategorized

כך תבדילו בין קקטוס לחלבלוב (Euphorbia)

כמה טיפים שיעזרו לך להבין את ההבדלים בין קקטוסים וחלבלובים הרבה אנשים מתייעצים איתי על תנאי גידול , מזיקים ,סוגים,זיהויים של צמחים ושאלות נוספות בקשר